وبلاگ سایت حاجت

السلام ای دلبر صحرا نشین

وبلاگ سایت حاجت

السلام ای دلبر صحرا نشین

۳ مطلب در مرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

مدت ها بود که کتاب های نویسندگی را زیر و رو می کردم تا بلکه بتواندم از عهده یک مقاله خشک و خالی بر بیایم، ولی نتیجه چیزی جز خشکی قلم نبود. دیروز که در کتابخانه به دنبال کتاب های دیگری در این زمینه بودم، این کتاب را پیدا کردم. اولش فکر نمی کردم خیلی هم پر فایده باشد ولی بعد از برسی فهرست نظرم کمی برگشت و تصمیم به خواندنش گرفتم. چند صفحه ای که خواندم فهمیدم کتابی هست که باید خیلی وقت پیش می خواندمش، قبل از هر کتاب دیگه ای که در این زمینه خواندم .

در این کتاب نویسنده با زبانی کاملاً قابل فهم برای عموم، به برسی علت خشکی قلم، چگونگه نوشتن و ارائه پیشنهادها برای تقویت مهارت نویسندگی می پردازد که به سرعت جرئت و شور و شوقی که یک نویسنده تازه کار نیاز دارد به آن می دهد. مطلب را خلاصه کنم که حوصله تان سرنرود :«اگر به نویسندگی علاقه دارید، این کتاب در شما معجزه میکند».

نمونه مطالب:

1- بنابر یک سری دلایل ، همه فکر می کنند «من باید بدانم که چگونه بنویسم». هیچ کس فکر نمیکند «من باید بدانم چه طور پیانو بنوازم »، اما وقتی صحبت از نوشتن به میان می آید «حتما باید بدانم که چه طور این کار را انجام دهم».

بیایید داستانی برایتان بگویم از شخصی که پیانویی خریداری میکند ، برای اولین بار که پشت آن می نشیند وقتی می بیند نمی تواند مثل آرتور روبین اشتاین بنوازد ، باید شوکه شود ؟

او شکایت میکند که «نمی فهمم».«من زیاد موسیقی گوش کرده ام ، پس باید بتوانم بنوازم».

شما میگوید «چه مسخره؟» حالا بفرمایید ، وقتی کارتان مانند ارنست همینگوی در نمی آید ، باید رنجیده خاطر شده و ماشین تحریر خود را به زمین بکوبید ؟ که چرا کار به خوبی کار ارنست به اردوگاه میرود در نمی آید ؟

2- می دانم ، می خواهید در همان قدم اول ، بهترین نتیجه را داشته باشید . اصلا بد فکری نیست ، اما این را هم بدانید که هیچ وقت به این شکل نخواهد شد . این کمال گرایی زیاد ، دست و پای شما را می بندد ، از پشت میز فراریتان می دهد و به قدری شما را کلافه می کند که حتی قادر به نوشتن یک کلمه هم نخواهید بود .

...

  • آقای مجازی

متن عربی :

عن أبی عبدالله علیه السلام قال: قال رسول الله صلی الله علیه و اله: سیأتی على الناس زمان لا ینال الملک فیه إلا بالقتل والتجبر، ولا الغنى إلا بالغصب والبخل، ولا المحبة إلا باستخراج الدین واتباع الهوى، فمن أدرک ذلک الزمان فصبر على الفقر وهو یقدر على الغنى، و صبر على البغضة وهو یقدر على المحبة، وصبر على الذل و هو یقدر على العز آتاه الله ثواب خمسین صدیقا ممن صدق بی.

ترجمه فارسی :

امام جعفر صادق علیه‌السلام: رسول خدا صلی الله علیه و اله فرمودند: زمانی بر مردم خواهد آمد که جز از راه کشتار و گردنکشی به حکومت نمی‌رسند و جز از طریق غصب و بخل بی نیاز نمی‌شوند، و جز در اثر خارج شدن از دین و پیروی از هوسها محبت را به دست نمی‌آورند.
پس هر که آن دوران را درک کند و با اینکه توانایی بر بی نیاز ساختن خود دارد تنگدستی را تحمل کند، با اینکه قدرت بر جلب محبت دیگران دارد بر دشمنی آنان شکیبا باشد، و با اینکه می‌تواند به عزت دست یابد خواری را تحمل کند، خداوند پاداش پنجاه تن از کسانی که من را تصدیق کرده‌اند را به او خواهد داد.
منبع : (اصول کافی ، ج۲، ص۹۱) – (بحارالانوار ، ج۷۱ ، ص۷۵)

  • آقای مجازی


پیامبر اکرم (ص) فرمودند : حیوان شش حق به گردن صاحب خود دارد : هرگاه از آن پیاده شد علفش دهد ، هرگاه از آبی گذشت آن را آب دهد ، بی دلیل آن را نزند ، بیشتر از قدرتش آن را بار نکند ، بیشتر از توانش آن را راه نبرد و مدت زیادی روی آن درنگ نکند . (مستدرک الوسائل ج ۸ ، ص ۲۵۸)

پیامبر (ص) فرمودند : اگر ستمی که به حیوانات میکنید بر شما بخشیده شود ، بسیاری از گناهان شما بخشوده شده است . (کنز العمال)

امام علی (ع) فرمودند : گوسفند را نزد گوسفند و شتر را نزد شتر ذبح نکن در حالی که به او می‌نگرد . (نهج البلاغه، نامه ۴۷، ص ۲۶۸)

ابوذر میگوید : از رسول خدا (ص) شنیدم که می فرمود : حیوان [به خدا] می گوید : پروردگارا ! مالکی درستکار روزیم کن که سیر و سیرابم سازد و مرا به کاری افزون بر توانم وا ندارد . (الفقیه ، ج ۲ ، ص ۲۸۹)

پیامبر (ص) وارد باغ یکی از انصار شد و شتری را دید . شتر با دیدن پیامبر (ص) چشمش پر از اشک شد . آن حضرت بر کوهان او دست کشید و حیوان آرام شد . حضرت رسول (ص) پرسید : صاحب این شتر کیست ؟ جوانی از انصار گفت : از من است . پیامبر (ص) به مرد انصاری که حیوان خود را به موقع سیر نمی کرد فرمود : آیا درباره این چارپا که خدا تو را مالک آن قرار داده پروای الهی نداری ؟ او نزد من از اینکه تو او را گرسنه نگه می درای و به لاغری او انجامیده شکایت دارد . (بحارالانوار ، ج ۶۱ ، ص ۱۱)

رسول خدا (ص) چون شتری را با جهازش در بند بسته دید فرمود : صاحبش کجاست ؟ به او بگویید خود را برای محاکمه در قیامت آماده سازد . (الفقیه ، ج ۲ ، ص ۲۹۲)

رسول خدا (ص) فرمود : بر چهره حیوانات نزنید ، زیرا آنها حمد و تسبیح خدا می گویند . (الکافی ، ج ۶ ، ص ۵۳۸)

….

  • آقای مجازی
وبلاگ سایت حاجت

وقتی امام عاشقان غائب است
اطاعت از خامنه ای واجب است

ختم صلوات