وبلاگ سایت حاجت

السلام ای دلبر صحرا نشین

وبلاگ سایت حاجت

السلام ای دلبر صحرا نشین

1. امام صادق (ع): هرکس در فراگیری قرآن کوشش کند و به خاطر کمی حافظه آنرا  به سختی حفظ کند، برای او دو پاداش است (پاداش حفظ و پاداش تحمل سختی). (الکافی، ج4، ص409)

2. پیامبر (ص): هرکه در حالی بمیرد که برای احیاء دین در طلب علم است، فاصله او در بهشت با انبیاء تنها یک درجه است. (بحارالانوار، ج1، ص184)

3. امام صادق (ع): اگر یک مطلب را خوب بفهمی بهتر است از ده مطلب که فقط حفظ کنی؛ هر مطلبِ واقعی باطنی دارد و هر کار درستی به نور متّصل است؛ به خدا قسم که ما کسی از شیعیان را به فقاهت و دین شناسی قبول نداریم مگر اینکه وقتی مطلب اشتباهی را به او عرضه کنند بتواند اشتباه بودن آن را تشخیص دهد. (مستدرک الوسائل، ج17، ص344)

4. امام صادق (ع): علم فقط با آموختن به دست نمی آید، حقیقتِ علم نوری است که در قلب قرار می گیرد، قلب کسی که خداوند بخواهد او را هدایت کند؛ پس اگر دنبال علم هستی ابتدا باید حقیقت بندگی را در خودت ایجاد کنی و علم را به کار ببری و اهل سؤال و جستجو باشی، در این صورت  خداوند به تو حقایق را خواهد فهماند. (بحارالانوار، ج1 ،ص244)

5. امیرالمومنین (ع): علمی که در آن فهم و ادراک صحیح نباشد حاصلی در بر ندارد. (الکافی، ج1، ص36)

6. امام جواد (ع): اهل علم ظاهری (که در حقیقت اهل جهل هستند) کسانی هستند که با حفظ اصطلاحات به خود می بالند، اما اهل علم واقعی کسانی هستند که از دست دادن موقعیت و فرصت عمل سبب اندوه آنها میشود. (کافی، ج1، ص49)

7. امام سجاد (ع): تا وقتی به آنچه می دانید عمل نکردید به دنبال علم جدید نروید. (کافی، ج1، ص44)

8. امام صادق (ع): آفت و آسیبی که متوجه عالمان است هشت مورد است: بخل نسبت به نشر علم، ریا و خودنمایی، علاقه به تعریف و تمجید، ورود به مسائلی که نسبت به آنها اطلاع کافی ندارند، زحمت بیهوده در لفاظی و عبارت پردازی، کم حیایی در مقابل خداوند، فخر فروشی و عمل نکردن به علم خود. (مصباح الشریعة، ص20)

9. پیامبر (ص): علمی که به کار برده نشود مانند ثروتی است که صاحبش برای جمع آوری آن زحمت بسیار بکشد ولی هیچگاه آنرا برای نیاز خود مصرف نکند. (بحارالانوار، ج2، ص37)

10. امام علی (ع): علم دو نوع است: یا بر جان می نشیند و یا تنها شنیده می شود. علم شنیدنی تا بر جان ننشیند بی فایده است. (بحارالانوار، ج1، ص218)

11. حضرت مسیح (ع): حق را از اهل باطل بگیرید ولی باطل را از اهل حق اخذ نکنید. نقاط ضعف و قوت کلام را بشناسید که چه بسا کلام باطلی که با آیه ای از کلام خدا تزئین شده باشد، همانطور که سکه مسی با نقره ناخالص مخلوط میگردد؛ در نگاه سطحی یکسانند ولی صاحب نظران آن دو را از هم تشخیص میدهند. (بحارالانوار، ج2، ص96)

12. هر که براى خدا علم بیاموزد و براى خدا [به آن] عمل کند و براى خدا به دیگران آموزش دهد، در ملکوت آسمانها از او به بزرگى یاد شود. (امالی طوسی: ص168 ، ح280)

 • آقای مجازی

نظرات (۲)

 • سیّد محمّد جعاوله
 • متشکرم.
  پاسخ:
  قابلی نداشت ;)
 • مهدی خالدیان
 • بسیار مفید بود
  ممنون
  پاسخ:
  خواهش میکنم ;)
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی
  وبلاگ سایت حاجت

  وقتی امام عاشقان غائب است
  اطاعت از خامنه ای واجب است

  ختم صلوات